Take a fresh look at your lifestyle.

Mukowiscydoza w polskim systemie edukacji: świadomość, edukacja i empatia

Film “Trzy kroki od siebie”

0

Współczesne społeczeństwo stawia przed nami wiele wyzwań, zarówno na płaszczyźnie naukowej, jak i społecznej. Jednym z nich jest integracja osób z różnymi schorzeniami w strukturach edukacyjnych, w tym w szkolnictwie. W Polsce, gdzie mukowiscydoza dotyka wielu dzieci i młodzieży, istnieje potrzeba rozbudowanej edukacji na temat tej choroby oraz wsparcia dla osób nią dotkniętych. W odpowiedzi na to wyzwanie, Fundacja Oddech Życia wraz z partnerami podjęła się zadania budowania świadomości na temat mukowiscydozy w polskich szkołach.


7. edycja akcji MukoSzkoła: Edukacja z Empatią w Sercu

Inicjatywa “MukoSzkoła” to odpowiedź Fundacji Oddech Życia na potrzebę edukacji w zakresie mukowiscydozy oraz wsparcia dla uczniów z tym schorzeniem. Poprzez zestaw edukacyjny, tzw. “mukobox”, nauczyciele i wychowawcy mają możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat choroby oraz dostosowania swojego podejścia do potrzeb uczniów z mukowiscydozą.

Film “Trzy kroki od siebie” – to nowy dodatek do mukoboxa, który ma na celu nie tylko edukować, ale także inspirować i budować empatię wśród uczniów oraz personelu szkolnego. Film ten ukazuje rzeczywistość życia z mukowiscydozą, a jednocześnie przekazuje uniwersalne wartości, takie jak odwaga, miłość i akceptacja.


Co kryje się w “mukoboxie”?

Mukobox to kompendium wiedzy na temat mukowiscydozy, dostosowane do potrzeb szkolnych. W jego skład wchodzi:

  • List do dyrekcji szkoły i wychowawcy – przedstawiający cel inicjatywy i zachęcający do włączenia się w akcję edukacyjną.
  • Książki edukacyjne – dostarczające wiedzy na temat mukowiscydozy oraz innych chorób przewlekłych w kontekście edukacji.
  • Wytyczne higieniczne – niezbędne w codziennym funkcjonowaniu uczniów z mukowiscydozą, by zapewnić im bezpieczeństwo i komfort nauki.
  • Plakaty edukacyjne – wizualizujące kluczowe informacje na temat mukowiscydozy i zasad higieny.
  • Płyty DVD – z materiałami edukacyjnymi, filmami i plakatami, w tym wspomnianym filmem “Trzy kroki od siebie”.
  • Książeczki – ukazujące codzienność osób z mukowiscydozą oraz dostarczające praktycznych wskazówek dotyczących higieny.

Podsumowanie

Mukowiscydoza to nie tylko wyzwanie medyczne, ale także społeczne. Wspieranie edukacji na temat tej choroby w polskich szkołach to kluczowy krok w kierunku budowania społeczeństwa bardziej świadomego i empatycznego. Fundacja Oddech Życia, dzięki inicjatywie “MukoSzkoła”, przyczynia się do tego procesu, dostarczając narzędzia edukacyjne, które umożliwiają integrację osób z mukowiscydozą w systemie edukacyjnym.


Źródła i odnośniki:

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.