Take a fresh look at your lifestyle.

Biegunka tłuszczowa w mukowiscydozie

0

Biegunka tłuszczowa to najczęściej objaw chorobowy związany z upośledzeniem trawienia bądź nieprawidłowym wchłanianiem tłuszczów w przewodzie pokarmowym. Biegunka tłuszczowa dość często występuje u chorych na mukowiscydozę.

Co powoduje tłuszczowe biegunki w mukowiscydozie?

Jest wiele medycznych przyczyn biegunki tłuszczowej, ale u chorych na mukowiscydozę w 99% przypadków jest to niewydolność zewnątrzwydzielnicza trzustki.

U części chorych na mukowiscydozę w wyniku nieprawidłowo działających kanałów chlorkowych dochodzi do zaburzeń ze strony trzustki. W takiej sytuacji wydzielanie enzymów trzustkowych biorących udział w trawieniu tłuszczów (lipaza, fosfolipaza A2, esteraza cholesterolowa) jest niewystarczające do prawidłowego trawienia.

Jak wygląda biegunka tłuszczowa?

Stolce są rzadkie i najczęściej mają formę biegunki tłuszczowej, czasem także są w postaci tłuszczowych stolców (półpłynnej, gęstszej masy). Mają bardzo nieprzyjemny zapach (przypominający zgniliznę). Powierzchnia stolca jest “świecąca”, błyszcząca. Cechą charakterystyczną jest unoszenie się na wodzie i trudność spłukania kału wodą z powierzchni na której się znajduje (z nocnika, sedesu).

Objawy towarzyszące biegunce tłuszczowej i tłuszczowym stolcom u chorych z mukowiscydozą

Oprócz objawów typowych dla biegunki, czyli częstych i luźnych stolców, mogą towarzyszyć inne objawy:

  • nadmiar gazów w jelitach (wzdęcia),
  • kolka jelitowa,
  • niestrawność,
  • dyskomfort odczuwany w okolicach brzucha i podbrzusza
  • zaburzenia łaknienia

Do czego mogą prowadzić biegunki tłuszczowe u chorych na mukowiscydozę?

W przypadku chorych na mukowiscydozę biegunki tłuszczowe są prawie zawsze objawem niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki, która nieleczona prowadzi do wyniszczenia organizmu w wyniku nieprawidłowego trawienia i konsekwencji niedożywienia: zaburzeń wzrostu i rozwoju, anemii, częstszych infekcji, uszkodzeń i perforacji jelita.

Jak leczyć biegunkę tłuszczową u chorego z mukowiscydozą?

Pojawienie się tłuszczowych biegunek oraz tłuszczowych stolców u osób z  mukowiscydozą zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.

Zwykle w celu postawienia diagnozy określa się wielkość wydalania tłuszczów w stolcu bądź wartości wskaźnika reabsorpcji tłuszczów w połączeniu z pomiarem stężenia elastazy-1 w stolcu, co pozwala na ocenę funkcji zewnątrzwydzielniczej trzustki.

Leczenie w przypadku chorych na mukowiscydozę ma na celu przywrócenie prawidłowego poziomu trawienia składników pokarmowych, w tym tłuszczu, który w nadmiarze powoduje tłuszczowe biegunki. Osoby z niewydolnością zewnątrzwydzielniczą trzustki otrzymują preparaty zawierające enzymy trzustkowe.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.