Take a fresh look at your lifestyle.

Skuteczność technologii Simeox w terapii oczyszczania dróg oddechowych u dzieci z mukowiscydozą: Wyniki badania klinicznego

0

W ostatnich latach technologia Simeox stała się przedmiotem intensywnych badań jako potencjalna metoda poprawy jakości życia pacjentów z mukowiscydozą. Niedawno przeprowadzone badania pod kierownictwem prof. Doroty Sands (Centrum Leczenia Mukowiscydozy CLM w Dziekanowie Leśnym, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie) dostarczyły ważnych informacji na temat efektywności tej technologii w kontekście domowej terapii dla dzieci z klinicznie stabilną mukowiscydozą.

Cel badania

Głównym celem badania było określenie wpływu technologii Simeox, stosowanej jako dodatek do standardowej opieki, w tym domowej fizjoterapii klatki piersiowej, na stan zdrowia dzieci z mukowiscydozą.

Metodologia badania

W badaniu wzięło udział 40 pacjentów pediatrycznych z mukowiscydozą w wieku od 8 do 17 lat, którzy byli klinicznie stabilni. Uczestnicy zostali losowo podzieleni na dwie grupy: jedna korzystała z technologii Simeox, podczas gdy druga nie. Badanie miało charakter cross-over, co oznaczało, że po miesiącu terapii grupy zamieniły się miejscami.

Podczas badania skupiono się na ocenie wyników funkcji płuc, jakości życia oraz bezpieczeństwa po miesiącu terapii domowej. Używano narzędzi takich jak oscylometria impulsowa, spirometria, pletyzmografia ciała oraz test wielokrotnego oddechu w celu wypłukiwania azotu.

Procedury terapeutyczne

Fizjoterapia klatki piersiowej z użyciem urządzenia Simeox była indywidualnie dostosowywana dla każdego pacjenta i trwała około 20 minut. Poranne sesje leczenia obejmowały podawanie leków rozszerzających oskrzela, nebulizację hipertonicznego roztworu soli oraz autogeniczny drenaż. Popołudniowe sesje skupiały się na aktywności fizycznej, drenażu autogenicznym i nebulizacji dornazą alfa. Wieczorne sesje były poświęcone lekom rozszerzającym oskrzela, nebulizacji hipertonicznego roztworu soli oraz terapii OPEP.

Wyniki badań

Wyniki były obiecujące. Po miesiącu terapii z użyciem Simeoxa zaobserwowano znaczące zmniejszenie obturacji proksymalnych odcinków dróg oddechowych. Ponadto pacjenci korzystający z urządzenia wykazali znaczący wzrost wyników funkcjonowania fizycznego, co zostało potwierdzone kwestionariuszem CFQ-R, specjalnie zaprojektowanym dla pacjentów z mukowiscydozą.

Nie stwierdzono żadnych niepożądanych działań ubocznych podczas badania.

Opinie pacjentów

Opinie pacjentów były równie pozytywne. Aż 95% uczestników badania poleciłoby technologię Simeox innym pacjentom z mukowiscydozą. Preferencje 72,5% pacjentów wskazywały na wybór drenażu z użyciem Simeoxa w porównaniu z innymi technikami. Wysoki poziom zadowolenia mógł wynikać z większej autonomii i komfortu podczas terapii.

Podsumowanie

Technologia oczyszczania dróg oddechowych Simeox w kontekście terapii domowej dla dzieci z klinicznie stabilną mukowiscydozą wykazuje obiecujące wyniki. Poprawa funkcji płuc, jakości życia oraz brak skutków ubocznych stanowią solidne podstawy dla dalszych badań i potencjalnego wdrożenia tej technologii w praktyce klinicznej. W celu uzyskania dokładniejszych informacji na temat wyników badań oraz technologii Simeox, zachęcamy do zapoznania się z pełnym artykułem dostępnym na stronie OddechZycia.pl.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.