Take a fresh look at your lifestyle.

Doktor Maciej Urlik i Minister Miłkowski na temat mukowiscydozy oraz refundacji leku Kaftrio

0

Mukowiscydoza to choroba genetyczna, która przez lata stanowiła wyrok dla wielu pacjentów, skracając ich życie i obniżając jakość jego przeżywania. Jednak postęp w medycynie i dostęp do nowoczesnych leków sprawia, że dzisiaj pacjenci z mukowiscydozą mają szansę na pełniejsze, dłuższe życie.

Podczas posiedzenia Senackiej Komisji Zdrowia, doktor Maciej Urlik, wybitny transplantolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, zwrócił uwagę na przełom, jaki niesie ze sobą lek Kaftrio. Podkreślił, że jeszcze kilka lat temu średnia długość życia pacjentów z mukowiscydozą w Polsce to było 25 lat. Dzisiaj, dzięki Kaftrio, choroba ta przestaje być śmiertelnym wyrokiem – zamienia się w chorobę przewlekłą. Lek ten już pomógł niemal 1000 osobom w Polsce, redukując ryzyko poważnych zaostrzeń i znacząco zmniejszając liczbę hospitalizacji.

Doktor Urlik podziękował Ministrowi Miłkowskiemu oraz jego zespołowi za wprowadzenie refundacji Kaftrio. Podkreślił jednak, że walka o lepsze życie pacjentów z mukowiscydozą nie jest jeszcze zakończona. Konieczne jest rozszerzenie refundacji na kolejne grupy pacjentów, w tym dzieci w wieku 6-12 lat oraz osoby z rzadziej występującymi mutacjami. Lekarz zwrócił również uwagę na zagrożenie wielolekoodpornymi bakteriami, które są jednym z największych wyzwań zdrowotnych XXI wieku. Leczenie Kaftrio może przyczynić się do eliminacji tego problemu wśród pacjentów z mukowiscydozą.

Minister Miłkowski, odpowiadając na wypowiedź doktora Urlika, podkreślił trudności negocjacyjne z producentami leków oraz determinację rządu w dążeniu do zakończenia tych rozmów sukcesem. Zapewnił, że prace nad refundacją dla pozostałych grup pacjentów są w toku i stanowią priorytet dla Ministerstwa Zdrowia.

Zarówno wypowiedź doktora Urlika, jak i Ministra Miłkowskiego, ukazują zaangażowanie w walkę o lepszą przyszłość dla pacjentów z mukowiscydozą w Polsce. Ich słowa stanowią dowód na to, że dzięki współpracy lekarzy, decydentów i społeczności pacjentów możliwe jest tworzenie systemu opieki zdrowotnej, który daje pacjentom z mukowiscydozą szansę na pełne życie.

Cała wypowiedź doktora Urlika w portalu OddechZycia.pl tutaj, a wypowiedź Macieja Miłkowskiego, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, tutaj.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.