Take a fresh look at your lifestyle.

Jak odróżnić przeziębienie od grypy? Praktyczne porady

0

Przeziębienie to łagodna choroba wirusowa, która trwa od 7 do 10 dni, szczyt objawów przypada dnia trzeciego, potem się łagodzi. Dotyczy górnych dróg oddechowych, czyli nie schodzi poniżej szyi. Boli nas gardło, mamy katar. Bez kaszlu. Natomiast o klasycznej grypie (albo chorobie grypopodobnej) mówimy, kiedy mamy objawy ogólnoustrojowe: rozbicie, dreszcze, wysoką gorączka – powyżej 38,5 stopnia, suchy kaszel i katar, bóle stawowo-mięśniowe, brak apetytu. Mogą pojawić się nudności. Powinna to być choroba o nagłym początku.

Jeśli podejrzewamy, że może to być grypa, trzeba przeprowadzić badanie wirusologiczne, aby zyskać pewność. Takie badania zleca lekarz.

Jeśli mamy pewność, że to grypa warto podać leki przeciwwirusowe, które powinien przepisać lekarz.  Trzeba działaś szybko, bo działają one do 48 godzin od początku infekcji.

Trzeba też pamiętać, że powszechnie reklamowane środki bez recepty, które rzekomo leczą grypę, jedynie niwelują jej objawy. Wirus pozostaje w organizmie, namnaża się i sieje spustoszenie.

Jak radzić sobie z grypą?

– Należy pić dużo płynów. Można łagodzić objawy pamiętając jednocześnie, że jak ktoś sobie zbije gorączkę, to zdrowszy od tego nie będzie. Ważne, żeby pozostawać przez kilka dni w łóżku, by stworzyć organizmowi optymalne warunki do zdrowienia. I ważne trzeba uważać na objawy alarmowe, jeśli gorączka (temperatura powyżej 38,5) utrzymuje się powyżej trzech dni, albo znika a potem nawraca, to sugeruje, że są jakieś powikłania – mówi dr. hab Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii WUM.

Co jeszcze powinno wzbudzić nasza czujność? Krwioplucie, silne duszności, odwodnienie objawiające się brakiem oddawania moczu. Jakiekolwiek zaburzenia świadomości, nawet w postaci nadmiernej senności – w tych wypadkach należy się zgłosić do lekarza.

Przed sezonem grypowym warto również zaszczepić się na grypę. – W Polsce najbardziej racjonalną grupą są osoby starsze,  bo wśród nich jest najwyższy odsetek zaszczepionych. A powinien być wśród przewlekle chorych. Bo jak ktoś ma niewydolność krążenia, albo cukrzycę to wiadomo, że będzie ciężko chorować na grypę – ostrzega dr hab. Kuchar.

Anna Piotrowska
Dzięki uprzejmości: zdrowie.pap.pl

W przypadku niepokojących objawów grypopodobnych u chorych na mukowiscydozę, zawsze sugerujemy kontakt z lekarzem. 

Pamiętajmy, że szczepienia na grypę zalecane są także u osób chorujących na mukowiscydozę.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.